.

 

 

Licence
Kurzy lektorek

Školy pánevního dna
Kurzy po celé ČR i SR
E-mail: lektorky@skolapanevnihodna.cz

Tel.: 734 840 287

Nohy konečně v pohodě

Ahinsa – boty bez násilí – nohy konečně v pohodě….
Aneb krátký příběh nohou….


Je mi kolem deseti let, ráno vstávám z postele, stavím se na nohy a cítím bolest. Klouby mne bolí, nemohu bolest rozchodit, zvláště po ránu.

Haluxy jsou moje noční můra. Čas běží, už ani nepočítám, kolik bolesti jsem prožila v nových tvrdých botách, než jsem je prošlápla. Sehnat boty na moji nohu byl pomalu zázrak – úzký nárt a široký prostor kolem prstů. Postupně se smiřuji s tím, co si sebou nesu, ale kdesi v hloubi duše cítím naději.


Často mě provází i bolesti ve vazech a v kolenou. Když kvůli potížím s nohami navštívím jednu paní Mudr, prohlásí: „Vy jste ale mrzák.“ „A co mám dělat?“, zeptám se v duchu. Paní Mudr dodá s úsměvem: „Stejně vám ty klouby jednou useknou.“ Cítím obrovský vnitřní vzdor a uvnitř si zařvu: “NE!!!“


Po několika letech dostanu od kamarádky doporučení na cvičení Spiral dynamic, prý by mi to mohlo pomoci. Každý měsíc docházím na terapii, která se skládá z naciťování, korekcí, vědomé chůze, atd. Pod vedením paní Kazmarové provádím mikromilimetrové pohyby svalů, o kterých ani nevím, že existují. Další dny většinou cítím bolest ve stehnech, v lýtkách, v kyčlích. Jsou chvíle, kdy ani nemohu chodit. Sama po večerech cvičím. Svaly se probouzejí po téměř 35 letech.


Pravidelně chodím na kontroly a přibírám další tréninkové instrukce. Asi po půl roce tvrdé práce slyším povzbuzení od paní terapeutky: „Vaše nohy mají již mnohem lepší tonus než dříve“. Opět následuje korekce od nártů až po kyčle – aktivní i pasivní.


Cítím, že se postupně mění i můj stoj. Po roce cvičení s radostí zjišťuji, že se mé palce konečně bříšky dotýkají země. Než jsem začala cvičit, uhýbaly palce do stran asi v úhlu 45 stupňů a země se dotýkaly zevní stranou.
Další krok ke zdravějším nohám jsou boty. Ty běžné už ani nemohu obout, natož v nich chodit. Tlačí.


Jako zázrakem přichází boty Ahinsa – ručně šité, tzv. barefoot, s dostatkem prostoru pro všechny prsty. Učím se znovu chodit, lehce našlapuji – netluču patou o zem a vnímám kamínky pod nohama. Mám boty květované, které se hodí i k letním šatům. Chodím v nich celoročně, jen na zimu jsem si pořídila teplejší kotníkovou variantu.


Vracím se nohama na zem a pěkně naboso a i na štědrý den si projdu tzv. bosonohou stezku v Říčanském lese. Jsem přesvědčená, že jiné boty než Barefoot už nosit nebudu, protože se v nich cítím ze všech nejlépe. Bosá chůze nás propojuje se zemí a zároveň otevírá naše srdce. Když nohám dopřeji alespoň chvíli naboso, večer si spokojeně vrní a už nejsou tak studené jako dříve…


Alena Amritdéví Stellnerová

Komentáře