.

 

 

Licence
Kurzy lektorek

Školy pánevního dna
Kurzy po celé ČR i SR
E-mail: lektorky@skolapanevnihodna.cz

Tel.: 734 840 287

Metoda 3×3 a funkční ženská sterilita – Anna Smolová, Dis

Něco tak přirozeného a samozřejmého jako početí nového života už se v posledních letech stává méně a méně přirozeným a samozřejmým. Smutné statistiky mluví za své. Malá informovanost o příčinách a možnostech léčby, často ženy vede přímou cestou k radikálním řešením. Jen málokdy se ženy,  případně páry obracejí na fyzioterapii jako na možnost první volby. Většinou už za sebou mají delší období snažení o miminko, hormonální stimulace, martyrium vyšetření, odběrů, umělých inseminací nebo transferů embryí a také nezdary a zklamání. Cesta, která se zprvu zdála jako snazší a rychlejší mnohdy nesplnila očekávání. A před námi najednou stojí žena, která je opět na začátku.  Má už na sobě ovšem nános negativních zážitků z neúspěchů. Svou bolest a frustraci mnohdy nevědomky popírá aby přežila a mohla absolvovat další pokus o své vytoužené miminko. To s sebou často nese odpojení a ztrátu kontaktu sama se sebou a kolotoč se točí dál….

Tahle velmi komplikovaná životní situace si žádá respektující, individuální a komplexní přístup. A v tom vidím genialitu metody 3×3 a jejího pohledu nejen na pánevní dno ale ženu jako celistvou bytost, ve které se vše prolíná a plyne.

 

Klasická fyzioterapie nabízí ženám, které mají potíže s otěhotněním různé varianty, které mohou a často také jsou účinné. Řeší ale většinou pouze fyzickou schránku ženy. Na fyzické potíže, které mohly bránit otěhotnění se ale postupně nabalil obrovský balík čekání, neúspěchů, stresů, bolestí…se kterým je potřeba při terapii počítat a které bezpochyby zanechaly šrámy na těle i na duši všech zúčastněných.

A jak tedy může cvičení pánevního dna metodou 3×3 v této situaci pomoct? V čem se liší od všech ostatních? Tělo – emoce  – energie . Navzájem propojené a neoddělitelné součásti života každého člověka. Narušení jedné s těchto esencí s sebou nutně přináší reakci v těch zbylých.

 

Ze které roviny problém ženské funkční sterility pramení? To nedokáže říct s jistotou asi nikdo. Jisté je ale to, že je potřeba opečovat a ozdravit ženu jako celek. Ve všech rovinách i patrech. Žena je jako zvláštní suspenze ve které se mísí vůně, energie, živly a při řešení potíží je potřeba si tenhle pohled udržet.

 

A jak tedy propojuji klasickou fyzioterapii s metodou 3×3?

U žen které mají potíže s otěhotněním(nerada používám slovo sterilita), je potřeba velmi individuálního přístupu, respektu, jemnosti, empatie a trpělivosti. I základní informace z klientek nemámím hned mezi dveřmi….tělo často mluví velmi jasně. Dívám se jak žena,chodí, jak drží své tělo( nese své tělo nebo na něm visí?), co krk a svaly v oblasti krku(napjaté? Zaťaté?), jak asi v tomto těle funguje pánevní dno? Je spíše stažené? Nebo kolabovalo? Co dech? Jak dýchá žena v sedu, lehu, kam? Je její tělo dechem propojené? Komunikuje a funguje jako jedna nádoba? Napětí v oblasti krku napovídá emocionálnímu vnitřní napětí v pánvi a stažení bránice, jako hlavního dechového svalu. Přetížené povrchové svaly drží ženu pohromadě, ale často napovídá vnitřnímu kolapsu a rozvolnění v oblasti hlubokého stabilizačního systému.

 

Samostatnou kapitolou je potom dech. Tělo které nedýchá, neproudí, nepulzuje, nežije. S dechem obvykle začínám téměř u všech klientů s různými tělesnými potížemi. Reakce dechu na emoční zátěž je nepopiratelná a každý s nimi jistě máme své zkušenosti. „Dechem komunikujeme se svým vnitřním prostorem, se svou duší.“ Je to nejjednodušší prostředek jak se dostat sám k sobě, ale také jak se od sebe odstřihnout. I s dechem je ale potřeba postupovat polehoučku, protože jeho moc a síla může odkrýt zasunutá zranění ženy, jejichž odkrytí by najednou nemusela unést. Pracuji manuálně na rozvolnění často staženého hrudníku a žeber. Snažíme se o rozpružení hrudní páteře a pozvání vzduchu do všech koutů plic. Bránice jako mocný dechový sval i důležitý sval hlubokého stabilizačního systému(HSS) je také velmi citlivá na emoční zatížení a často je viditelné přepůlení trupu v oblasti bránice, jako důsledek jejího stažení. Manuálním ošetřením a uvolněním dolní části hrudníku se často podaří dostat dech do břicha a postupně do pánve. Což může být a často také je klíčový moment. Žena se napojí na své centrum svůj střed. Nejen pro rozvinutí dechu v terapii ráda používám biodynamické masáže.

Pracuji se ženou na vizualizaci celého prostoru pánve, opečováváme každý kout. Každý nádech do pánve je jako pohlazení a zahojení zranění , kterými si žena prošla. Prostor pánve se postupně může změnit z místa stažení, bolestí a viny, na měkký hebký pokojíček, nachystaný zplodit a přijmout nový život. Každá žena sama vytváří svůj vnitřní prostor.

 

Postupně jemně zařazuji cvičení pánevního dna jako celku, cvičení které se zaměřuje na zpružnění těla, celkovou kondici. S lehkostí budujeme silné a pružné tělo. Jak se říká: ,,Ve zdravém těle, zdravý duch!“ Provázanost fyzického těla s psychikou je nepopiratelná a pružné a silné tělo lépe odolává psychickému tlaku.  Je ale dobré, udržet si i při fyzických cvičení lehkost a přirozenost pro ženské tělo. Nedrilovat, nemuset. Netýrat tělo cvičením za každou cenu a nejít tak proti sobě.  Doporučuji bioenergetická cvičení na oblast pánevního pancíře, intuitivní nebo jakýkoli tanec, zpěv, tvoření…činnosti při kterých žena naslouchá a následujete svou vlastní energii, naslouchá svým potřebám a postupně znovu získává přijetí a lásku ke svému ženství.

 

V takovém těle pak může proudit energie, ženské orgány mají v pánvi dostatek prostoru prokrvení a energie, aby mohly fungovat, což pozitivně ovlivňuje i hormonální hladiny…vše nachystáno, pro vznik nového života!!!!

 

Anna Smolová

Fyzioterapeutka a lektorka Školy pánevního dna

 

Komentáře